0

همه چیز راجب فاکتور طلافروشی

دسته بندی ها : آموزش کاربردی 19 مهر 1400 افشین عربی 1612 بازدید
فاکتور طلافروشی چیست ؟

فاکتور طلافروشی چیست ؟

منظور از فاکتور طلا ، فاکتور طلافروشی است که به مشتری یا خریدار ارائه می‌شود ، امروزه بحث داشتن فاکتور طلا بسیار مهم و حائز اهمیت است زیرا فروش طلا بدون فاکتور ممنوع است و اگر طلافروشی اقدام به خرید طلا بدون فاکتور کند مجرم شناخته می‌شود ، اغلب در هنگام خریدن طلا به فاکتوری که توسط طلافروشی ارائه می‌گردد اهمیت زیادی نمی‌دهیم و یا در نگهداری فاکتور دقت نمی‌کنیم، اما زمانی متوجه این موضوع خواهیم شد که بخواهیم این طلا را با یک تیکه کاغذ بفروشیم و متوجه می‌شویم آن تیکه کاغذی که یک زمان به آن اهمیت ندادیم، چقدر از اهمیت بالایی برخوردار است و طلایی که در این مدت مثل جانمان از آن‌ها مراقبت کردیم، بدون فاکتور خریداری نخواهد داشت (حداقل به صورت قانونی!) ، با تمام این توضیحات هرچند کلی که دادیم می‌توان گفت فاکتور طلا در واقع سندی کوچک است برای نشان دادن مالکین مصنوعات طلا که به خریدار اثبات می‌کند این قطعه طلا سرقتی و یا مشکل‌دار نیست.

به‌عبارت دیگر در این روزها که قیمت طلا سر به فلک کشیده، فاکتور طلا از خود طلا مهم‌تر است. فاکتور طلا مشخص می‌کند که آن طلاجات، خدایی نکرده سرقتی یا دزدی نیست. ممکن است بپرسید که می‌توان فاکتور تقلبی و جعلی برای آن دسته از طلاجات درست کرد و تحویل داد. امّا با دانستن چند نکته کوچک و مهم در مورد فاکتور طلا، به‌راحتی فاکتورهای جعلی طلا قابل شناسایی هستند و می‌توان پیگرد قانونی کرد. در این مقاله می‌خواهیم این نکات را با شما در میان بگذاریم. البته تصمیم داریم هر آنچه در مورد فاکتور طلا ممکن است برایتان مبهم باشد را شرح دهیم. در ابتدا به بخش‌های اصلی که در فاکتور برای یک قطعه طلا باید درج شود، اشاره‌ای می‌کنیم.

از آنجا که مبحث ارائه فاکتور طلا به مشتری از مباحث مهم یک فروشگاه طلا و جواهری است ما چندین نمونه فاکتور برای طلافروشی‌های عزیز طراحی کردیم که می‌توانید آنها را در لینک زیر مشاهده کنید و از طراح خود درخواست کنید که این طرح‌ها را برایتان شخصی‌سازی کند :

نمونه طرح فاکتور طلا فروشی

بخش‌های اصلی فاکتور طلا فروشی

فاکتور طلا در واقع سندی کوچک و ساده برای اثبات مالکیت طلاست ، این فاکتور در تمام طلافروشی‌ها ارزش و اعتبار دارد. دلیل اهمیت فاکتور طلا گران بودن فلز طلاست ، و چون طلا فلزی گران‌بهاست در نتیجه زیورآلاتی که طلا ساخته می‌شوند نیز ارزش مالی زیادی دارند و بدلیل زمان و طراحی‌هایی که روی آن صورت می‌گیرد زیورآلات قیمت بالاتری از طلای آبشده دارند . همه این گرانی‌ها باعث شده تا طلا احتمال دزدیده شدنش افزایش پیدا کند به همین خاطر طلای بدون فاکتور حکم طلای سرقتی را دارد (مانند گوشی بدون کارتن !) به همین دلیل طلافروشان رغبتی برای خرید طلای بدون فاکتور ندارند ، زیرا در صورت وجود مشکل در طلای بدون فاکتور پای طلافروشی هم گیر است ، وجود فاکتور طلا هنگام فروش آن ثابت می‌کند که طلای شما تقلبی یا دزدی نیست و شما مالک آن هستید.

بر همین اساس تمام طلافروشی‌ها موظف‌اند طبق قوانینی که توسط اتحادیه طلا و جواهر ایران تعیین شده است هنگام فروش طلا به خریداران خود فاکتور خرید بدهند. ارائه فاکتور هیچ ارتباطی با وزن طلا ندارد و فروشنده برای هر طلای سبک یا سنگینی موظف به تنظیم فاکتور خرید برای شماست.

در ادامه علاوه بر ذکر چند نکته که حتماً باید در فاکتور طلا قید کرد، نمونه‌ای از یک فاکتور معتبر را برایتان به نمایش می‌گذاریم تا در هنگام خرید طلا به راحتی بتوانید تمام جزئیات آن را با فاکتوری که طلافروش به شما می‌دهد چک کنید.

فاکتور طلا شامل چه اطلاعاتی است ؟

سربرگ فاکتور طلا

سربرگ از اولین و مهم‌ترین قسمت های فاکتور طلافروشی است ، سربرگ فاکتور طلا شامل : نام، آدرس، تلفن و لوگوی طلافروشی وجود داشته باشد ، همچنین سریال یا شماره فاکتور نیز یکی موارد مهم در سربرگ می باشد.

مشخصات خریدار:

نام خانوادگی خریدار و شماره موبایل وی از دیگر قسمت‌هایی است که در فاکتور فروش طلا آمده است و باید نوشته شود ، همچنین بعضی از طلافروشان، کد ملی خریدار را جهت انجام امور مالیاتی و اطمینان بیشتر در این قسمت می‌نویسند ، زیرا مالیات‌هایی که به طلا بسته می‌شود بسیار مهم و حائز اهمیت است.

نام کامل محصول خریداری شده:

هر طلافروشی موظف می باشد که نام دقیق محصول فروخته شده خود را در فاکتور درج کند (النگو ، حلقه ، انگشتر ، زنجیز و…).

قیمت روز طلا

طبیعتا در کشور ما با توجه به نوسانات ارزی قیمت روز طلا بسیار مهم است ، قیمت روز طلا به عبارتی یعنی همان قیمت یک گرم طلای آبشده ۱۸ عیاری که سود و اجرت آن صفر است یا به عبارتی دیگر که زرگر‌ها “مظنه” بیشتر از آن استفاده می‌کنند ، را به‌ جای قیمت طلای ۱۸ عیار می‌نویسند. مظنه همان قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار (۷۰۵) است. به همین خاطر طلافروش، مظنه را در فاکتور می‌نویسد و زیر آن خط می‌کشد و عدد ۷۰۵ را زیر خط کشیده شده، می‌نویسد. در بعضی از فاکتورها این قسمت وجود ندارد و البته عدم وجود آن هم مشکلی ایجاد نمی‌کند ، چون گاهی با قیمت نهایی طلای فروخته شده اشتباه گرفته می‌شود بسیاری از نوشتن این مورد در فاکتور امتنا می‌کنند.

قیمت روز طلا در فاکتور طلافروشی

قیمت روز طلا در فاکتور طلافروشی

فی اجرت:

منظور از فی اجرت، همان کارمزد (یا همان اجرت) ساخت و طراحی مصنوعات طلا است. این قیمت بر اساس طراحی مصنوعات طلا و همچنین نحوه ساخت آنها، تفاوت کرده و ممکن است کم و زیاد شود ، گاهی محصولاتی به صورت شرکتی طراحی می‌شوند و به اصطلاح پرسی هستند مانند انگشتر یا حلقه که کار دستی نیستند و اجرت پایین‌تری دارند (صرفا برای اطلاعات بشتر گفتم).

عیار:

برای شفافیت بیشتر عیار طلای فروخته شده توسط طلافروشی در فاکتور فروش درج می‌شود تا مشکلی برای خریدار پیش نیاید و همه چیز طبق نرخ روز عیار طلا محاسبه شود ، مقدار عیار معمولاً عدد ۷۵۰ یا ۱۸ است که در محل مربوطه در فاکتور یادداشت می‌گردد.

سود تک فروشی:

سود تک فروشی از سوی اتحادیه طلافروشان تعیین می‌شود و نرخ ثابتی دارد و همه‌جا این نرخ یکسان و برابر با ۷% (هفت درصد) است. این عدد باید دقیقا به صورت خوانا و مشخص در فاکتور نوشته شود. اگر این عدد از میزان بیان شده، بیشتر باشد به معنای تخلف طلا فروش بوده و قابل پیگیری است. در این موارد می توانید با اتحادیه تماس گرفته و آن را گزارش کنید  البته گاهی نیز بعضی از طلا و جواهر فروشی‌ها به منظور افزایش فروش خود و رضایت مشتریا، این درصد را کمتر از ۷ محاسبه می‌کنند که بدیهی است پایین‌تر بودن آن اشکالی ندارد و کاملاً به نظر طلا فروش وابسته است ، اما حداکثر میزان آن 7 درصد است.

 

مالیات بر ارزش افزوده:

طبق قانون جمهوری اسلامی ایران به ازای فروش هر نوع خدمت و کالا ۹% مالیات بر روی کل مبلغ فاکتور آورده می‌شود و طلافروش می‌بایست این مبلغ را به دولت پرداخت کند و فروشنده موظف می باشد این مالیات را از خریدار گرفته و به صورت فصلی آن را به اداره مالیات گزارش و پرداخت نماید.

نکته ک هرچند طبق قانون این مقدار 9 درصد مالیات باید بر روی اجرت کار گرفته و محاسبه شود اما عموما روی کل قیمت فاکتور طلا، حساب می‌شود.

قیمت نهایی پرداختی:

مانند فاکتورهای دیگر اجناس، فروشنده باید قیمت نهایی را به صورت حروف و عدد در فاکتور بنویسد تا خریدار از مبلغ پرداختی مطلع شود .

مهر و امضاء طلافروشی:

خب فاکتور بدون مهر و امضا یک کاغذ پاره بیشتر نیست ، در اصل این قسمت مهم‌ترین بخش فاکتور طلا است که باید به آن توجه داشته باشیی. مهر تا حدودی اعتبار آن طلافروشی را نشان می‌دهد. مهر شامل نام طلافروشی (به صورت لوگو)، آدرس و شماره تماس هست. حواستان باشد تا طلافروش حتماً مهر خود را روی فاکتور بزند و امضا نیز کنار آن وجود داشته باشد.

گاهی نیز بعضی از طلافروشی‌ها فاکتورهای چاپ شده به مشتریان تحویل می‌دهند که با سیستم نگارش و چاپ شده است که طلا و جواهر فروشی‌ها از نرم افزار حسابداری مخصوص طلا و جواهر استفاده می‌نمایند و بعضی دیگر از آنها بصورت دستی فاکتور می‌نویسند ، که تفاوتی نمی‌کند که فاکتور چاپ شده باشد یا دستی با خودکار نوشته شود اما چیزی که مهم است این است اولا مهر و امضا چاپ شده نباشد و ۱۱ اصلی که در بالا گفته شد دقیق و حساب شده روی آن درج شده باشد و فاکتوری که بی نام و نشان باشد یا برخی از این ۱۱ اصل مثل اجرت، عیار و… روی آن قید نشود فاکتوری نامعتبر است و در صورت وجود مشکل فروشنده می‌تواند هیچ موردی را گردن نگیرد پس در نهایت این شما هستید که متضرر می‌شوید. و هیچ کاری هم از دستتان بر نخواهد آمد.

به این مثال توجه کنید تا اهمیت 11 اصل یاد شده را بهتر متوجه شوید :

مثلا طلافروش به شما بگوید اجرت یک قطعه طلا 100 هزار تومان است اما روی ماشین حساب خود اجرتی برابر 200 هزار تومان را وارد فاکتور شما کند و قیمت آخر طلا را به شما با اجرت 200 هزار تومانی بیان کند و محاسبه نماید؛ در این صورت اگر قیمت روز طلا یا اجرت را در فاکتور شما وارد نکند شما پس از خرید هیچگاه نمی‌توانید متوجه کلاهبرداری انجام شده بشوید . برای جلوگیری از چنین مسائلی است که می‌گوییم فاکتوری اصل و معتبر از فروشنده تحویل بگیرید که تمامی جزئیات خرید شما را مو به مو به صورت مشخص و واضح روی آن نوشته شده باشد و همچنین محاسبه‌های انجام شده نیز با یکدیگر هماهنگ باشد و به اصطلاح دقیق باشد، جدا از خرید طلا سعی کنید هر محصولی را که می‌خرید فاکتور آن را دریافت کنید ، شفافیت در هر خریدی معجزه می‌کند اللخصوص در خرید و فروش طلا و جواهرات که سود و قیمت بالایی دارند.

تصویری که مشاهده می‌کنید یک نمونه فاکتور دقیق چاپ شده برای فروش طلا است.

تصویر نمونه فاکتور طلافروشی چاپ شده

تصویر نمونه فاکتور طلافروشی چاپ شده

گرافیک من وردپرس
افشین عربی

طراح گرافیکی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه مای گرافیک

با عضویت در خبرنامه ویژه مای گرافیک از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!