0

سربرگ چیست ؟ کاربرد ، ویژگی و محتوای یک سربرگ

دسته بندی ها : وبلاگ 30 فروردین 1400 افشین عربی 1325 بازدید
سربرگ چیست ؟

سربرگ چیست ؟

سربرگ یک ورق کاغذی است که ابتدا و انتهای آن اطلاعاتی راجب شرکت یا اداره نوشته شده است که این اطلاعات شمال : نام شرکت ، خلاصه فعالیت شرکت ، شماره تماس و فکس است ، اصلی‌ترین کاربرد سربرگ برقراری ارتباط از طریق نامه‌نگاری است . سربرگ یکی از عناصر اصلی اوراق یک شرکت به شمار می‌رود ، از ویژگی‌های منحصر به فرد سربرگ، وجود لوگو در آن است که اغلب در بالا قرار می‌گیرد ، سربرگ همانند کارت ویزیت نشان دهنده هویت یک شرکت است.

سربرگ اصولا در سایز A4 طراحی می‌شود اما گاهی نیز با سایز‌های بزرگ‌تر و کوچکتر طراحی می‌شوند و به احتمال زیاد نام سربرگ اداری یا ست اداری را زیاد شنیده‌اید، اما ممکن است دقیق ندانید معنی آن چیست و اصلا چه کاربردی دارد ، گرافیک علمی است که همراه با تکنولوژی پیشرفت می‌کند ، به صورتی که در هر شرکت یا اداره‌ای و هر مجموعه‌ای ست اداری به چشم می‌خورد و سربرگ یکی از عناصر اصلی در ست‌اداری است .
خب کمی ساده‌تر بگوئیم سربرگ به کاغذی گفته می‌شود که در اغلب با سایز‌های A5 و A4 و گاهی در سایز دیگر طراحی می‌شود که کاربرد آن برای نگارش نامه های اداری و رسمی هر سازمانی مورد است.

یک نمونه سربرگ استاندارد

یک نمونه سربرگ استاندارد

برای مشاهده نمونه‌های دیگر به لینک زیر بروید :

طرح لایه باز سربرگ رسمی و اداری

سرگذشت ساخت سربرگ

به رسم همیشگی و احترام به سازندگان اولیه هرچیزی یک تاریخچه کوچک از به وجود آمدن سربرگ در این بخش قرار می‌دهیم ، اینکه چه کسی سربرگ را اختراع کرده است اطلاعاتی وجود ندارد زیرا این گونه موارد به مرور به وجود آمده‌اند و اختراع نیستند اما باب میچل، مارک ارتیس، جان فرایزر، مایک رالی، نوبل ممبر، ارل وهیل و ریک فلورس هفت نفر از هنرمندانی بودند که از این نوع تبلیغ کاغذی استقبال کردند ، همچنین این افراد در مسابقه سالیانه تایمز شرکت کردند و منجر به مطرح شدن سربرگ در مجله تایمز شدند و از آنجایی که در زمینه‌های مختلف یکه‌تاز بودند و موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده بودند ، بقیه فعالان در این حوضه نیز تحت تاثیر خلاقیت و نوآوری ایشان قرار گرفتند تا اینکه این محصول کاعذی ، چاپی و تبلیغی برای مکاتبه به وجود آمد. ، سربرگ حدود سی الی چهل سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته تا به امروز ، که این موضوع اهمیت سربرگ برای مکاتبات اداری و رسمی را نشان می‌دهد و هنوز هم با قدرت ادامه می‌دهند و جایگزینی ندارند.

چگونه سربرگ طراحی کنیم ؟

خب برای طراحی سربرگ چه چیز‌هایی لازم است ؟ اگر از مجموعه اقدام به تهیه سربرگ نمائید نیاز به انجام کار خاصی نیست و به راحتی می‌توانید فایل لایه باز را ویرایش و شخصی سازی نمائید ، و اگر نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید آموزش ویدئویی در لینک زیر را مشاهده کنید ، تا به راحتی مواردی که می‌خواهید را ویرایش کنید ، این کار زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.

 

راه بعدی این است که خودتان طرح سربرگ را پیاده سازی کنید و سپس آن را با فتوشاپ یا برنامه‌های دیگر طراحی گرافیکی طراحی نمائید ، برای اینکه سربرگ زیبا و دلپسندی داشته باشید لازم است تا کار با فتوشاپ یا ابزار‌های دیگر را داشته باشید.

 

نکاتی که در طراحی سربرگ باید بدانید

هنگام طراحی سربرگ­ یا به لاتین Latter Head باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه گفته‌ایم­ و در این قسمت شما را با نکاتی پیرامون سربرگ‌ها آشنا خواهیم کرد ، پس با مای گرافیکس همراه باشید.

همانطور که راجب سایز و ابعاد سربرگ گفته شد این اوراق عموما در سایز برگه‌های A4 و یا A5 مورد استفاده می‌ضشوند. و چون  دارای نشان رسمی شرکت و یا موسسه و سازمان شما می‌باشند و نشان دهنده پرستیژ شرکت شما است پس حتما می‌بایست در طراحی سربرگ‌ها دقت بسیاری خرج شود.

ضمن اینکه این سربرگ­ها در واقع جزو اوراق مهم سازمان و شرکت شما می باشند و در حفظ و امنیت آنها باید گوشا باشید.

خب برویم سراغ نکات اصلی برای طراحی سربرگ :

کادر‌بندی و بسته بودن حاشیه‌ها

بهتر است در هنگام طراحی سربرگ با عناصری از حاشیه‌ها بسته شود تا از ورق یادداشت فاصله بگیرد شما می‌توانید از ابزار‌هایی مثل : خط، فرم، نوشتار ، رنگ و… استفاده کنید و حداقل از دو طرف حاشیه را ببندید.

استفاده از فونت مناسب در طراحی سربرگ

شاید از اصلی‌ترین نکاتی که در طراحی سربرگ باید به آن توجه داشته باشید رعایت سایز و نوع فونت مناسب است ، در طراحی سربرگ باید از فونت‌های رسمی و ساده استفاده شود و سایز فونت نیز باید حداقل ۱۰ و حداکثر ۱۴ باشد این اندازه ارتباطی به سایز برگه سربرگ ندارد و برای کاغذ‌های A5 و A4 تفاوتی ندارد و ثابت می‌باشد.

در طراحی سربرگ از یک زبان استفاده کنید

توجه داشته باشید یک سربرگ را هیچ‌گاه به صورت دو زبانه طراحی نکنید . به عبارت دیگر اگر برای نامه‌نگاری‌های داخل ایران می‌خواهید استفاده نمائید فقط از زبان فارسی و از فونت‌های مربوط به آن استفاده کنید و اصول گفته شده برای فونت‌ها را نیز رعایت کنید. اینکه چرا نباید از دو زبان در سربرگ استفاده کنیم به این دلیل است که وجود دو زبان در سربرگ معنا و مفهومی ندارد وقتی قرار است شما به فارسی یا انگلیسی مکاتبه کنید و فقط فضای سربرگ شما را می‌گیرد .

هیچ وقت از نماد‌های مذهبی در طرح خود استفاده نکنید

خوب است بدانید که در هیچ جای دنیا از نمادهای مذهبی در طراحی سربرگ استفاده نمی‌شود زیرا آن را توهین به آن مذهب تلقی می‌کنند ، بر همین اساس اصولا استفاده کردن از نمادهای مذهبی در سربرگ ها توصیه نمی شود. البته استفاده از نام خداوند در سربرگ های ایرانی مجاز است ولی کار غیره حرفه ای است. بهتر است بگذارید تا کسی که نامه را تایپ می کند خود بسمه ا… را در نامه تایپ نماید.

فاصله از حاشیه

گفتیم که در طراحی سعی کنید جداکننده یا حاشیه استفاده کنید تا سربرگ شما از حالت برگ یادداشت خارج شود ، اندازه حاشیه سربرگ بهتر است حداکثر ۱ سانتی متر باشد . رنگ پس زمینه بهتر است سفید باشد یا از رنگ بسیار ملایم استفاده کنید زیرا اگر از رنگ‌های تند و یا تصاویر در پس زمینه استفاده کنید در هنگام چاپ سیاه و سفید نامه و یا فکس کردن آن به مشکل خواهید خورد و ممکن است در زمان پرینت نامه بک‌گراند بد کیفیت شود و نوشته‌های داخل سربرگ وضوح خود را از دست بدهند.

حتما از تمام عناصر زیر در سربرگ خود استفاده کنید

  • آرم یا لوگوی شرکت : آرم یا لوگوی شرکت معرف شما خواهد بود پس باید در سربرگ قرار گیرد. در سربرگ‌های ایرانی و فارسی معمولا لوگو را بالا سمت راست قرار می‌دهند . البته جایگاه متناسب با طرح شما می‌تواند تغییر کند و اجباری نیست که حتما بالا سمت راست باشد و ممکن است در طرحی لوگو در جای دیگری قرار بگیرد اما این جایگاه رایج‌تر است و در ذهن مخاطب این مکان برای لوگو ثبت شده است.
    تاریخ، شماره نامه و پیوست : این سه گزینه عضو جدایی ناپذیر در سربرگ هستند و حتما باید در طراحی خود از آنها استفاده کنید و مانند لوگو اختیاری نیستند و برای سربرگ‌های رسمی و اداری الزامی هستند ، اما ممکن است در نامه‌نگاری‌های شخصی نیازی به آن‌ها نباشد . همچنین جایگاه تاریخ، شماره و پیوست : دارد / ندارد عموماً در گوشه بالا سمت چپ و با فونت ۱۰ تا ۱۱ طراحی می‌شود.
  • آدرس شرکت و تلفن : این آیتم هم الزامی است ، آدرس و نشانی کامل شرکت یا سازمان در نامه جهت برقراری ارتباط باید وجود داشته باشد . گاهی در برخی نامه نگاری ها نیاز به ارسال نامه و یا مراجعه حضوری به دفتر است پس باید آدرس کامل، تلفن، فکس، پست الکترونیکی و آدرس وب سایت در صورت وجود در سربرگ نوشته شود ، تا راه ارتباطی به آسانی در دسترس باشد .جایگاه آدرس اغلب در پایین سربرگ قرار داده می‌شود اما الزامی در جایگاه نیست.

 

هدف از تهیه سربرگ چیست؟

همانطور کهع گفتیم کاربرد اصلی سربرگ برای نامه نگاری اداری است ، استفاده از سربرگ برای نامه نگاری باعث نظم دادن به مکاتبات اداری خواهد شد ، همچنین استفاده از این کاغذ‌های اختصاصی باعث ایجاد اعتماد و تبلیغ برای شما خواهد شد و ابزاری برای کمک به برنامه بازاریابی شما خواهد شد.

 

گرافیک من وردپرس
افشین عربی

طراح گرافیکی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه مای گرافیک

با عضویت در خبرنامه ویژه مای گرافیک از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!